poniedziałek, 10 stycznia 2011

Stres co to jest i przeciwdziałanie.

 Stres

  Czym jest stres?

To sposób, w jaki organizm reaguje na sytuację rozpoznaną jako zagrożenie. Wytwarzane są wtedy tzw. hormony stresu: steroidy (głównie kortyzol) oraz adrenalina. Ich pierwotnym zadaniem było przygotowanie człowieka do działania: walki lub ucieczki. Naszym przodkom zapewniało to przetrwanie. Szkodzi to jednak współczesnemu człowiekowi, który nie może reagować na każdy stan zagrożenia agresją lub daniem drapaka.
Reakcja organizmu na skutek działania hormonów stresu krew błyskawicznie przemieszcza się z organów, które mogą się bez niej przez pewien czas obyć, np. jelit i skóry, do najpilniej potrzebujących krwi mięśni szkieletowych, serca, płuc i mózgu. We krwi zwiększa się też poziom glukozy, dostarczającej organizmowi energii. Serce bije szybciej i mocniej, oddech przyspiesza.
Nagły stres może wywołać produkcję tak dużej ilości adrenaliny, że błyskawiczne przemieszczenie się krwi w organizmie powoduje omdlenie, a nawet atak serca. Może też dojść do napadu histerii albo napadu agresji, wywołanego przeciążeniem układu nerwowego adrenaliną.
Przewlekły stres charakterystyczne dla stresujących sytuacji szybkie i głębokie oddychanie prowadzi rychło do tzw. hiperwentylacji, która zmienia odczyn krwi na zasadowy. Gdy trwa to dłuższy czas, zwiększa się zagrożenie astmą, zawałem serca i udarem mózgu. Spowodowane przewlekłym stresem nadmierne przekrwienie mózgu, mięśni, płuc i serca oraz towarzyszące temu niedokrwienie i niedotlenienie pozostałych organów sprzyja niewydolności narządów wewnętrznych (między innymi wątroby) oraz chorobom układu krwionośnego. Ciągle wydzielane hormony stresu podjudzają też produkcję wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia i działają rakotwórczo.
Trzy sposoby na nagły stres:
1.       Powoli i głęboko oddychaj to najlepszy sposób na stres, dostępny zawsze i wszędzie. Możesz go nawet zastosować na zebraniu, kiedy poczujesz, że zaraz wybuchniesz. Po prostu weź głęboki wdech, a potem wypuszczaj powietrze najwolniej, jak potrafisz. Jeśli uda ci się za każdym razem robić to przez co najmniej 20 sekund, już po 3 wydechach poczujesz się lepiej.
2.       Rysuj lub drzyj nie możesz sobie pozwolić na krzyk ani płacz? Podrzyj plik kartek, szarpiąc je tak, jakby od tego zależało twoje życie. Albo rysuj energicznie kółka, kreski i zygzaki. Takie mazanie po papierze momentalnie przynosi ulgę.
3.       Ruszaj się jeśli masz tylko taką możliwość, przejdź się szybkim krokiem lub przynajmniej kilka razy wstań z krzesła. Aktywność fizyczna sprawia, że hormony stresu, które krążą w twojej krwi, szybciej się zużyją. Nie bez powodu coraz częściej w biurach pojawiają się tablice do gry w lotki. Celowanie strzałkami do tarczy to sprawdzony sposób, by rozładować wściekłość.
W ankietach, które przeprowadzono między kobietami uzyskano wynik iż ponad połowa kobiet reaguje na nagły stres atakiem płaczu:
·       jesteś prawdziwą szczęściarą! Pięć minut rzęsistego płaczu, sprawia, że organizm przestaje produkować hormony stresu i częściowo neutralizuje działanie już wyprodukowanych,
·       płacząc oddychasz głębiej niż zwykle, co pomaga w przywróceniu równowagi organizmu,

Pozostała część kobiet to typ wojownika, która na stres reaguje    poprzez krzyk:
·       pamiętaj, że w ten sposób pogarszasz swoje położenie, bo nie kontrolując się możesz powiedzieć za wiele; ugryź się w język, całkiem dosłownie i bardzo boleśnie, zanim coś powiesz, wróć do rozmowy, gdy otrzeźwiejesz,
·       krzycząc postaraj się nie obrażać nikogo; wrzaśnij np. „zaraz mnie szlak trafi” i wyjdź z pokoju lub odejdź na stronę.
Uwaga!!!
Lekarz są zgodni: płacz i krzyk to naturalne reakcje na nagły stres i tłumienie ich na dłuższą metę nie zdrowe. Dwie minuty płaczu rozluźnia mięśnie twarzy równie dobrze jak 20 minutowy masaż. Płacz zapobiega też migrenom, będącym często następstwem stresu. Z kolei krzyk przeciwdziała owrzodzeniu żołądka i nowotworom, bo neutralizuje działanie hormonów stresu.


Antidotum na stres!
AkupresuraNa podeszwach stóp mieszczą się tzw. receptory, czyli zakończenia nerwowe, odpowiadające wszystkim organom i układom ciała. Według tradycyjnej metody chińskiej, umiejętne uciskanie tych punktów, czyli akupresura, skutecznie rozładowuje stres. Masowanie stóp działa znacznie szybciej i lepiej niż masaż głowy lub karku.
Masaż jeśli nie masz czasu lub pieniędzy na wizytę u masażysty, poproś bliską osobę, żeby wymasowała cię po ciężkim dniu. Nie musi wiedzieć dokładnie, jak to się robi. Połóż się na brzuchu i powiedz masażyście, gdzie cię boli. Ucisk rąk ma sprawiać ci przyjemność, a nie ból.
Medytacja to jeden z najstarszych znanych ludzkości sposób rozładowywania stresu. Medytacja, której podstawą jest właśnie głębokie powolne oddychanie, odpręża fizycznie i szybko wycisza umysł. Podczas seansu medytacji ciśnienie krwi obniża się, a mózg otrzymuje większe ilości tlenu. Przy pierwszych seansach nie odczujesz nic nadzwyczajnego, po prostu poczujesz się spokojniejsza i odprężona.
Wizualizacja medytację często łączy się z wizualizacją. Można ją nazwać śnieniem na jawie, polega bowiem na „wyświetleniu” w wyobraźni filmu, którego poszczególne sceny ukazują, co tylko chcesz. Jeśli pragniesz się szybko zrelaksować, oddychaj głęboko i powoli, a jednocześnie wyobrażaj sobie jezioro, słoneczną plażę, błękitne niebo itp.
Stretching To zbiór ćwiczeń polegających na naprzemiennym  napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Pomaga on zachować dobrą formę i wzmocnić poszczególne grupy mięśni, a przy tym doskonale relaksuje. Ćwiczenia ułatwia rytmiczna muzyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz